Choď na obsah Choď na menu
 

chrámový spevácky zbor v Nižnej

Z histórie vzniku zborového spevu v Nižnej:

počiatky sa datujú od roku 1939-40, ale bola niekoľko krát prerušená udalosťami, ako

- 2.svetová vojna

- r.1950 nástup komunizmu

- r.1960 okupácia vojskami waršavskej zmluvy

Súčasný zbor vznikol v roku 1987 pri príležitosti príprav a účinkovaní na primičnej sv.omše svojich rodákov Jozefa Jurinu a Františka Tuku. Odvtedy zbor pôsobí až dodnes a dirigenti, ktorí pôsobili v zbore boli : Paškaj, Jančová, Veronika Iskrová a súčasným dirigentom je Mgr.art. Pavol Bažík. Pod jeho vedením účinkuje zbor hlavne na svätých omšiach a koncertoch.

 

Niektorí členovia zboru boli zastúpení aj medzi spevákmi, ktorí spievali pri návšteve sv.otca v Bratislave a Banskej Bystrici. Zbor tiež spolupracuje s okolitými zbormi a má priateľské kontakty aj so zbormi, ktoré sú vzdialenejšie aj za hranicami Slovenska. Členovia zboru sa predstavili svojim spevom aj v krajinách ako Poľsko, Česko, Švajčiarsko, Francúzsko a aj v Taliansku pri stretnutí so svätým otcom Jánom Pavlom II.

 

Organizačne mali vo svojich rukách aktivity zboru obetaví nadšenci ako: Paškaj starší, Jozef Hlaváčik, chýľu aj jeho syn, Trnka Ján a v súčasnosti Jaroslav Ševčík.

Repertoár zboru tvoria prevažne skladby chrámového charakteru rôznych období, ale aj piesne národné a hymnické.


Chámový zbor v Nižnej je tiež významnou časťou Horno-Oravského speváckeho zboru, ktorý účinkuje na občasných koncertných “šnúrach” a aj samostatných príležitostných vystúpeniach.V poslednom období je v našich radoch aj niekoľko spevákov zo zboru Afficio Laetitia, ktorí pôsobil v Tvrdošíne.